Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jakość wody

Czcionka:

Jakość wód określana jest parametrami fizykochemicznymi biologicznymi.

Do parametrów fizykochemicznych zaliczamy: 

1. Barwa. Zabarwienie wody zależy od jej składu chemicznego.

2. Mętność. Płynąca woda niesie ze sobą drobne cząsteczki mineralne
i organiczne. Ilość tych substancji ma wpływ na mętność wody.

3. Odczyn. Jest wskaźnikiem obecności w wodzie kwasów i zasad. Pożądana wartość pH wody pitnej to przedział między 6,5 a 9,5.

4. Przewodność elektrolityczna zależy od rodzaju substancji rozpuszczonych, ich stężenia i temperatury. Im więcej rozpuszczonych substancji posiada woda tym wyższa przewodność elektrolityczna.

5. Smak. Smak wody zależy od jej temperatury oraz źródła, z którego jest pozyskiwana.

6. Zapach. Woda pozbawiona jest zapachu, jednakże w praktyce może posiadać zapach roślinny, bagienny lub substancji w niej rozpuszczonych, w szczególności gazów. Najbardziej znanym wszystkim zapachem wody, jest woń chloru wykorzystywanego do jej dezynfekcji w procesie uzdatniania.

7. Jon amonowy. Jego niska ilość w wodzie do spożycia jest ważna przede wszystkim ze względu na aspekty zdrowotne. Duża zawartość związków azotowych w wodzie może świadczyć o zanieczyszczeniu wody nawozami sztucznymi lub fekaliami.

8. Żelazo. Ma znaczący wpływ na smak i zapach wody. Zwiększona ilość żelaza w wodzie powoduje metaliczny jej posmak oraz wpływa na korozyjność rurociągów.

9. Mangan. Związki manganu często towarzyszą związkom żelaza w wodzie jednakże w mniejszych ilościach. Nadmiar manganu w wodzie jest niepożądany, ponieważ może powodować brunatne plamy podczas prania tkanin.

Parametry biologiczne. Obecność bakterii w wodzie jest niepożądana z uwagi na ich chorobotwórczość. Najczęściej w wodociągach wody podziemnej kontrolowane są: Escherichia coli, paciorkowce kałowe, bakterie grupy coli oraz ogólna liczba mikroorganizmów w temp. 22°C po 72 h. Zgodnie z przepisami woda do picia i na potrzeby gospodarcze musi spełniać wymagania bakteriologiczne. Aby sprostać tym zaleceniom woda przeznaczona na zaopatrzenie ludności musi być poddawana dezynfekcji.

ZGŁOŚ AWARIĘ tel. 530 621 663

Zegar

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny